Evde fide yetiştirme

Tohumdan Fide Yetiştirme

Evde fide yetiştirme işi yapabilmek için gerekli bilgiler Tohumdan Fide yetiştirmenin önemli bir ipucu zamanında başlamaktır.iyi bir zamanlama en güzel fideyi yetiştirmek için en önemli etkendir. Fideleriniz tarlaya ekim zamanı geldiğinde elinizde hazır olmalıdır. Fideler ne çok cılız ve küçük ne de haddinden fazla büyümüş olmalıdır.

 Tohumdan Fide Yetiştirme

evde fide yetiştirme işi
evde fide yetiştirme işi

Fidelerinizi bu vakite tam gelişmiş olarak  denk  getirmek  için  bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarını bilmeniz gerekir. Bulunduğununuz bölgenin iklim şartlarına göre hesaplamanız gerekmektedir. Size anlatacağım fikirlerden yola çıkarak kendi bölgenize göre çok kolay hesaplayacaksınız.

Öncelikle bölgenizdeki ilkbahar son don tarihini bilmeniz gerekiyor. Bizim bölgemizde  son don tarihi olarak Mayıs ayının ilk haftasını baz alıyoruz. Eskiler Hıdrellez kutlamasını yani 5 – 6 Mayıs tarihini son don tarihi kabul ederler.Bu tarihten itibaren fideleri tarlaya dikerler. Bu tarih fide yetiştirilip tarlaya ekilen tohumlar için geçerlidir. Direk tarlaya ekim yapılan tohumlar daha önce ekilebilirler.

Fideler  tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık bir buçuk iki ay içinde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir. Daha uzun yada daha kısa sürede elde etmeniz tabikide gerekebilir.Bazı tohumlar daha erken bazıları daha geç çimlenir. Bazıları da  büyümek için diğerlerinden daha  fazla ısıya ihtiyaç  duyar bu yüzden ortam sıcaklığı düşükse daha yavaş büyürler.

Bu durumda Mayıs başından yaklaşık 45 gün geriye giderseniz Mart ortasına gelirsiniz. Bir 15 günde büyüme ve çimlenmedeki farklılıklar için eklerseniz Mart ayının ilk günleri veya şubat ayının son haftası bizim için ideal tarih olarak ortaya çıkar.

Sizlerde bulunduğunuz bölgedeki son don tarihlerine göre yani ilkbahar geç don tarihlerine göre bu şekilde hesabınızı  yapabilirsiniz.Fazla sıcak isteyen geç büyüyen fideler için örneğin  ” Biber ” , daha sıcak ve korunaklı ortamda dikim yaparak bu tarihi biraz daha öne çekebilirsiniz. Yani vakti geldiğinde tarlaya daha iri daha ele gelir fideler dikebilmek için biber tohumlarını Şubatın 20 si  gibi bir tarihte ekebilirsiniz.

Fide yetiştirerek kendi bahçenizide oluşturabilirsiniz.veya yetiştirdiğiniz fideleri satışada sunabilirsiniz.Fide sayesinde ek iş elde edebilir bol paralar kazanabilirsiniz

Was this helpful?

0 / 0

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *